Meet the 2020-2021 Faculty & Staff

Eric Adams

Paraprofessional

Angie Baker

Title I Teacher

Kara Bakken

Cook/Paraprofessional

Starr Barthel

1st Grade Teacher

Ruth Bowman

Special Education Teacher

Carolyn Chaffin

Paraprofessional

Amy Dykhoff

Cook

Dale Finck

4th Grade Teacher

Danielle Grieger

3rd Grade Teacher

Amie Harren

Kindergarten Teacher

Jennifer Hess

Paraprofessional

Lisa Hoemberg

District Secretary

Angie Hurtig

2nd Grade Teacher

Mikayla Jorgenson

Special Education Teacher

Kelly Klimek

Paraprofessional

Eric Koep

Superintendent

Steven Kvam

Social Studies Teacher

Elise LeMay

Art Teacher

Jennifer Malvig

School Readiness Teacher

Kenny Miller

Physical Ed Teacher

Ashley Monson

Paraprofessional

Brittani Oyster

Agriculture Teacher

Jessica Proell

4th Grade Teacher

Barb Richter

Paraprofessional

Sheila Robinson

Paraprofessional

Leola Schultz

Math Teacher

Nancy VanDenheuvel

MARSS Secretary

Melanie Weishair

Paraprofessional

Cassie Westerberg

Paraprofessional

Jenn Wolfenbarger

Community Education

JacyRea Almquist

1st Grade Teacher

Marissa Baker

Paraprofessional

Kevin Barnes

Custodian

Mike Bauck

Business Ed Teacher

Patty Brasel

Cook

Renee Current

Paraprofessional

Ron Elgin

Custodian

Mark Frethem

3rd Grade Teacher

Al Hanson

Science Teacher

Nancy Harren

Paraprofessional

Hope Hinzmann

Hangout Coordinator

Sandi Hoosline

Paraprofessional

Mark Jennissen

Head Cook

Brenda Kempe

Paraprofessional

Kenna Klimek

Reading Corps.

Erin Krueger

Science Teacher

Gail Kyar

Paraprofessional

Lynn Lindquist

Business Manager

Jessica Miller

Kindergarten Teacher

David Mills

Dean of Students / Athletic Director

Shaun Nelson

Head Custodian

Aaron Paulson

Band Teacher

Amy Rach

Nurse

Cathy Riewer

6th Grade Teacher

Chelsey Schmitz

Choir Teacher

Chris Schwantz

6th Grade Teacher

Scott Wegner

IT Specialist

John Weishalla

Special Education Teacher

Lisa Wick

School Readiness Teacher

Michelle Wolhowe

School Readiness Teacher

Troy Anderson

5th Grade Teacher

Fran Bakken

Pure Goodness Assistant

Mike Barthel

Industrial Tech Teacher

Alyssa Blair

Physical Ed Teacher

Deanne Brown

English Teacher

Becky Duncan

Paraprofessional

Emily Erlandson

2nd Grade

Darren Glynn

Principal

Rick Harig

Social Studies Teacher

Brittney Hauer

Paraprofessional

Jared Hoemberg

5th Grade Teacher

Lisa Hubbard

School Readiness Teacher

Sandy Johnson

Paraprofessional

Sherri Kimber

Paraprofessional

Mary Kloster

Special Education Teacher

Jody Kuyava

Reading Corps.

Peggy Leitch

Custodian

Roxanne Lundeen

Title I Teacher

Karen Miller

Librarian/Gifted & 

   Talented Education

Shari Moller

Speech Language Pathologist

Ashley Orth

Special Education Teacher

Devin Perish

Custodian

Michele Rausch

Custodian

Courtney Roatch

School Counselor

Meg Schuller

English Teacher

Alexys Thompson

Student Teacher

Barb Weishair

Paraprofessional

Karla Weishalla

Career Coordinator

Kathy Wiese

Paraprofessional

Brooke Zastrow

Math Teacher

District Office Regular Hours:     7:00 AM-4:00 PM Monday-Friday

We ask that all visitors please check in at the office - Thank you!

 Proudly created with Wix.com